بررسی چگونگی وجود حیات در کویر لوت ایران

بررسی چگونگی وجود حیات در کویر لوت ایران

انتشار گزارش سفر تحقیقاتی با حمایت مؤسسه مطالعات پیشرفتهٔ سعیدی در مجله ساینس

مؤسسهٔ مطالعات پیشرفتهٔ سعیدی، از شروع برنامه تحقیقاتی با عنوان «بررسی چگونگی وجود حیات در کویر لوت ایران» به عنوان یکی از گرمترین نقاط کره زمین با حمایت این مؤسسه خبر داد که یکی از نتایج زودرس آن چاپ اولین گزارش سفر در مجلهٔ علمی ساینس است.

دکتر رضا منصوری گفت: این برنامهٔ تحقیقاتی نتیجهٔ چندین ماه بحث میان متخصصان علاقه‌مند به کویر لوت و موضوع‌های مرتبط با زمین و حیات است، که عرصهٔ اصلی پژوهش‌های کنونی مؤسسه مطالعات پیشرفتهٔ سعیدی است. سئوال محوری این برنامه این است که چگونه حیات در کویر لوت ایران که یکی از گرمترین مناطق کرهٔ زمین و مطلقاً بدون پوشش گیاهی است امکان دارد. تا‌کنون برخی از متخصصان ما در ایران وجود حیات را در این منطقه منکر شده بودند اما در مأموریت کویر در سه سال پیش، حیات در منطقه مشاهده شده است.

منصوری می‌گوید: برنامهٔ مطالعهٔ چگونگی وجود حیات در کویر لوت ۵ ساله، با دو ماموریت در هر سال، تعریف شده که همراه با مشاهده و اندازه‌گیری میدانی در داخل کویر است. اولین مأموریت از تاریخ بیستم تا سی‌ام آذرماه امسال انجام شد که دستاوردهایی بیش از انتظار داشت. در این ماموریت، که با حمایت مؤسسهٔ مطالعات پیشرفته سعیدی در دانشگاه کاشان انجام شد، ده محقق از ایران و امریکا و اروپا به علاوه ۴ نیروی پشتیبانی مشارکت داشتند.

دکتر منصوری خاطر نشان کرد: مؤسسه مطالعات پیشرفتهٔ سعیدی وظیفه خود می‌داند به مطالعات پیشرفته در زمینه‌های مرتبط با ایران دامن بزند و در این موردها ابتکار عمل را در ایران به دست بگیرد. خوشبختانه علاقهٔ جهانی به این تحقیقات بنیادی منجر به چاپ گزارش این مأموریت در مجلهٔ معتبر Science (ساینس) شد. گروه تحقیقاتی این برنامه‌ها اکنون در حال پردازش داده‌های اولین مأموریت هستند و همزمان مأموریت دوم برای اوائل بهار ۱۳۹۶ برنامه‌ریزی می شود.

گزارش منتشر شده در مجله ساینس (کویر لوت)

انتشار گزارش اولین سفر تحقیقاتی مربوط به طرح «چگونگی حیات در کویر»در روزنامه مشهور آلمانی

پیرو انتشار خبر مربوط به سفر گروه تحقیقاتی طرح «چگونگی حیات در کویر» که با حمایت مؤسسه مطالعات پیشرفته سعیدی در دانشگاه کاشان انجام شد، در مجله امریکایی ساینس، ترجمهٔ این خبر به زبان آلمانی در تاریخ ۷ ژانویه (۱۸/۱۰/۹۵) در روزنامه مشهور «زود دویچه تسایتونگ» به چاپ رسیده است.

به گفته رئیس مؤسسهٔ مطالعات پیشرفته سعیدی، چاپ این خبر در معتبرترین مجلات و روزنامه های دنیا به زبان‌های مختلف، نشان از ارزش بین‌المللی این تحقیق و اهمیت آن در دنیای علم امروز دارد.

متن چاپ شده در روزنامه ” زود دویچه تسایتونگ” (صفحه روزنامه)

اظهار علاقه و درخواست محققان سایر کشورها برای مشارکت در طرح تحقیقاتی کویر لوت

به دنبال بازتاب گسترده اخبار مربوط به طرح تحقیقاتی «بررسی چگونگی حیات در کویر لوت» که با حمایت مؤسسهٔ مطالعات پیشرفته سعیدی انجام شد، در نشریات معتبر دنیا، مانند مجلهٔ امریکایی ساینس و مجلهٔ آلمانی زود دویچه تسایتونگ، محققانی از کشورهای امریکا، اسپانیا، و آلمان، تقاضای مشارکت در این طرح را داشته و خواسته‌اند که در سفر بعدی، با تیم تحقیقاتی مذکور، همراه شوند.

دکتر رضا منصوری، رئیس مؤسسه مطالعات پیشرفتهٔ سعیدی، ،با اعلام این خبر گفت: به تازگی، مجله آلمانی GEO نیز طی مکاتبهای با آقای دکتر حسین آخانی، مدیر این پروژه، علاقهمندی خود را برای چاپ گزارشی مفصل از این مأموریت و نیز مشارکت در مأموریت بعدی اعلام کرده است. در این خصوص، مسئول مجلهٔ مذکور، درخواست همراه شدن یک نویسنده و یک عکاس از طرف دفتر مجله را با تیم ایرانی، با قبول شرایط طرف ایرانی و هزینههای مربوطه، خواستار شده است.

رضا منصوری اظهار داشت: این طرح بزرگ که شاید اولین از نوع خود باشد، به معنای طراحی پژوهش از ایران با موضوع مربوط به ایران و با مشارکت میان چندین دانشگاه و کشور است و شکی نیست که دستاوردهای علمی این طرح حتی در حد کاربرد بسیار اهمیت خواهد داشت.

در اولین مأموریت این طرح، محققان ایرانی از ایران و سایر کشورهای جهان شرکت داشتند.