برگزاری اولین کارگاه رقابت تعیین هدف علمی برای تاسواره‌ها

برگزاری اولین کارگاه رقابت تعیین هدف علمی برای تاسواره‌ها

اولین کارگاه رقابت تعیین هدف علمی برای تاسواره‌ها، با همکاری سازمان فضایی ایران و مؤسسهٔ‌ مطالعات پیشرفتهٔ سعیدی، روز چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ در تالار ابن‌هیثم دانشکدهٔ‌فیزیک دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

در این کارگاه بیش از بیست گروه دانش‌آموزی و دانشجویی در دور‌ه‌های کارشناسی تا دکتری از دانشگاه‌هایی چون سیرجان، کاشان، همدان، امیرکبیر، تهران و صنعتی شریف شرکت داشتند. کارگاه ابتدا با سخنرانی دکتر رضا منصوری، مدیر مؤسسه مطالعات پیشرفتهٔ سعیدی در کاشان، پیرامون چرایی و چیستی هدف علمی و چگونگی برگزاری این رقابت آغاز شد. سخنران دوم این برنامه مهندس سرادقی، معاون توسعهٔ فناوری سازمان فضایی ایران در اهمیت پرداختن به موضوع تعیین هدف علمی برای ماهواره‌های مکعبی صحبت کردند و اینکه تا به حال در مسابقات قبلی، سازمان فضایی به طراحی و ساخت این ماهواره‌ها توجه می‌کرده اما با راه‌اندازی این رقابت، از ایدهٔ تعیین هدف علمی بسیار استقبال کرده و کاملاً از آن حمایت می‌کند.

بخش دوم کارگاه که شکل آموزشی داشت با تدریس دو ساعتهٔ‌مهندس سجاد غضنفری‌نیا در مورد زیرسیستم‌ها و فرایند طراحی سیستمی همچنین ساختار و کارکرد تاسواره‌ها ادامه یافت. در ساعات پایانی برنامه، به پرسش و پاسخ تعاملی گروه‌های شرکت‌کننده با دکتر ایمان بهمن جهرمی و مهندس ایمان حسیبی گذشت و برای درک بهتر و عمیق‌تر شرکت کنندگان از چگونگی ارائه پیشنهاده، گروه مکعب سبز از مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایهٔ زنجان، به سرپرستی دکتر درودی، پیشنهادهٔ‌خود را در قالب سئوالات علمی و فنی ارائه کردند.