رصدخانه سیار سعیدی، ستاره‌باران مناطق محروم

رصدخانه سیار سعیدی، ستاره‌باران مناطق محروم

در مرداد ماه ۹۷، کارشناسان علمی مؤسسه کارآفرینان و نوابغ سعیدی با همت یکی از خیرین به نام ایران زمین، شب‌هایی پر از ستاره و خاطره را در مناطق محروم ایران برای روستاییان رقم زدند و با حضور در روستاهای زینجاب استان آذربایجان شرقی، کویر آباد و خاوه از توابع ورامین در استان تهران، گُلابَر سفلی در استان زنجان و بهادربیگ استان همدان برنامه‌های علمی ترویجی رایگانی را پر از انرژی آغاز کردند. این برنامه‌ها در هفته‌های بعد نیز در استان‌هایی چون خراسان جنوبی، کرمانشاه، اصفهان و … ادامه خواهد داشت.

هدف از این طرح ترویج علم نجوم و شناخت آن برای عموم مردم در پهنه گسترده ایران و مطالعه و پژوهش‌های نجومی که نیاز به حضور رصدگر در مناطق مختلف است. برای اجرای این طرح کارشناسان همراه ابزارهای نجومی و لوازم کمک آموزشی راهی مناطق دورافتاده و شهرها و روستاهای مختلف کشور می‌شوند و با بهره‌گیری از ابزارها به ترویج، آموزش و عمومی‌سازی نجوم و علوم برای مردم می‌پردازند. علاقمندانی که به دلایل گوناگون از جمله محرومیت و فاصله از پایتخت هیچگاه فرصتی برای استفاده از زیبایی‌های آسمان شب در اختیار ندارند. همچنین این طرح فرصت مغتنمی است برای رشد و افزایش آگاهی عامه نسبت به تاریخ و جغرافیای منطقه و گردشگری.

این طرح در کشورهایی نظیر امریکا، آلمان و استرالیا با کمک علاقه‌مندان و با بهره‌گیری از حمایت‌های بخش خصوصی در حال اجراست.

از جمله فعالیت‌ها و دستاوردهای جنبی این برنامه‌ها؛

۱. ثبت داده‌های علمی و عکاسی نجومی

این رصدها می‌تواند با ثبت پدیده‌های مهم علمی نیز همراه گردد تا علاقه‌مندان به رصد و حتی عکاسی یا داده‌گیری علمی ترغیب شوند. می‌توان به فراخور پدیده‌های نجومی و علمی برنامه‌های مختلفی را در طول سال برگزار و به جمع‌آوری داده‌های علمی پرداخت.

۲. ثبت رصدگاه های تاریک

معضل آلودگی نوری سبب شده، منجمان راه‌هایی بس طاقت فرسا برای رصد آسمان شب متحمل گردند. بنابراین لزوم یافتن رصدگاه‌های جدید و مناسب می‌تواند باعث افزایش گردشگری و رونق اقتصادی مناطق و همچنین استفاده منجمان از آسمان شب این مناطق و به تبع آن استفاده روستاییان از امکانات علمی و رفاهی مناسب شود.

۳. جذب نیروی فعال در استان‌ها و تشویق به فعالیت‌های علمی ترویجی

یکی از مسائل مهم مناطق دور از پایتخت و مراکز استان‌ها شناسایی نیروهای فعال برای کمک به ساماندهی علمی و گردشگری این مناطق است، چرا که این نیروها پتانسیل خوبی را در آن مناطق برای بسترسازی زیرساخت‌های علمی برای مردم منطقه و اقامتی حتی برای گروه‌های دیگر می‌توانند فراهم کنند.

مقاصد سفر

برنامه‌ریزی سفر به شکلی است که در نیمه اول سال در روزهای تعطیل و اواخر هفته و براساس وضعیت ماه در آسمان و در تابستان در طول هفته نیز برگزار می‌شود. برای انتخاب نوع رصد و برنامه‌ریزی مثلاً ماه در تربیع اول مداری خوب است یا در نبود ماه سیاراتی مانند مشتری یا زحل در ابتدای شب برای رصد با چشم مسلح و حتی غیر مسلح مناسب‌اند. تنها در صورت بدی آب و هوا ممکن است برنامه به زمان دیگری موکول شود.