گزارش رقابت تعیین هدف علمی برای تاسواره‌ها

مؤسسه مطالعات پیشرفتهٔ سعیدی با همکاری سازمان فضایی ایران

این رقابت که با هدف تعریف مأموریت‌های علمی برای تاسواره‌ها با همکاری سازمایی فضایی ایران، مجلهٔ نجوم و مؤسسهٔ‌ کارآفرینان و نوابغ سعیدی از بهمن ۱۳۹۵ شروع به کار کرده بود، در ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ مصادف با روز ملی فناوری فضا، با اعلام برترین‌ها به کار خود پایان داد.

این رقابت با شرکت ۳۰ گروه دانش آموزی و دانشجویی از اردیبهشت ۱۳۹۶ آغاز به کار و در مرداد ماه برای آشنایی شرکت‌کنندگان با تعریف پیشنهاده ‌علمی و همچنین بستر فضا و تاسواره کارگاهی با همکاری سازمان فضایی برگزار کرد. در این کارگاه یک روزه مباحث فنی مقدماتی مرتبط با فضا و تاسواره تشریح و در پایان پرسشنامه‌ای دربرگیرنده سئوالات علمی و فنی مرتبط با پیشنهاده علمی هر گروه موردی بررسی شد تا شرکت‌کنندگان با چگونگی پاسخ‌دهی به سئوالات و نوشتن صحیح شکل پیشنهاده آشنا شوند.

پس از برگزاری نخستین کارگاه به هر گروه فرصتی داده شد تا با تکمیل پرسشنامه، پیشنهادهٔ خود را تحلیل کند، که در نهایت ۱۲ گروه اسناد خود را به دبیرخانه ارسال کردند. با بررسی و به زعم داوران تنها ۵ پیشنهاده شاخص‌های علمی لازم را دارا بود.

در مرحلهٔ بعد از این پنج گروه خواسته شد با تکمیل پیشنهاده با توجه به مباحث فنی و علمی آن را برای دبیرخانه ارسال کنند با این رویکرد که نشان دهند آیا پیشنهادهٔ آنها علمی و نوآرانه و همچنین از نظر فنی مناسب برای بستر تاسواره هست یا خیر.

با داوری‌ علمی ۲ تیم دیگر از ادامه رقابت حذف شدند و با توجه به ضعف گروه‌ها در مباحث فنی در آذرماه ۱۳۹۶ نشستی تخصصی و اختصاصی برای ۳ تیم با قیمانده برگزار و مباحث فنی مرتبط با هر پیشنهاده بررسی شد. در پایان این نشست از هر تیم خواسته شد تا جدول نیازمندی‌های فنی تاسواره را تکمیل و ارسال کنند.

سرانجام با توجه به سه شاخص ایده علمی، مباحث فنی و کار گروهی این سه تیم رتبه‌بندی شدند و در ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ مصادف با روز ملی فناوری فضایی طی مراسمی با حضور مهندس جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و دکتر براری رییس سازمان فضایی ایران برگزیدگان رقابت تعیین اهداف علمی برای تاسواره‌ها معرفی شدند.

در پایان این رقابت تیم دیدگان دقیق آسمان متشکل از دانشجویان دکترای دانشگاه زنجان در رتبه نخست قرار گرفت، همچنین دو تیم آفاق و مکعب سبز از دانشگاه کاشان در رتبه دوم قرار گرفتند که سازمان فضایی از هر سه تیم با با اهدای لوح تقدیر و وجه نقد تقدیر به عمل آورد.

همچنین در ادامه این رقابت با انجام طرح امکان‌سنجی ساخت تاسواره با محموله تلسکوپ پیشنهادی‌ تیم دیدگان دقیق آسمان آغاز شده که به مدت سه ماه تا بهار ۹۷ ادامه دارد که فاز بعدی آن ساخت و پرتاب این ماهواره مکعبی است.