کرسی استادی سعیدی

خلاصهٔ فعالیت‌ها

تدریس

در دو نیم‌سال تحصیلی ۹۴-۹۵ دو درس در دانشکدهٔ فیزیک دانشگاه توسط پروفسور منصوری برای دانشجویان ارائه شده است.

راه‌اندازی پژوهشکده‌ای در زمینهٔ نجوم در کاشان

راه‌اندازی پژوهشکده‌ای در زمینهٔ نجوم در کاشان و در نزدیکی محل احداث رصدخانهٔ ملی ایران امری مطلوب و ضروری است. تأسیس چنین پژوهشکده‌ای هنگامی ارزش دارد که منجمان فعال در عرف بین‌المللی با ارتباط بین‌المللی در آن حضور داشته باشند. اما شرایط موجود در کاشان، چه شهر و چه دانشگاه، برای جذب منجمان جوان و درخشان به لحاظ علمی با شرایط مألوف دانشگاه امکان‌پذیر نیست و منجمان فعال ایرانی داخل، که تعدادشان بسیار اندک است، و خارج کشور رغبتی به حضور یا استخدام در کاشان را ندارند. با توجه به این واقعیت، در ابتدا با چند تن از منجمان جوان داخل کشور جلسات مستمر گذاشته شد تا هم با ایدهٔ اندیشگاه آشنا بشوند و هم دیدگاه خودشان را در مورد چگونگی فعالیت در پژوهشکدهٔ نجوم به روشنی بیان کنند. در ادامهٔ این جلسه‌ها همان تیم سندی تهیه کردند به عنوان نقشهٔ راه نجوم ایران که در همان چارچوب ویژگی‌ها و نیازهای چنین پژوهشکده‌ای بیان شده ‌است. این سند که در بیش از ۱۰۰ صفحه تهیه شده هم‌اکنون برای برخی منجمان داخل و به ویژه خارج از کشور برای اظهار نظر ارسال شده‌است.

تأسیس پژوهشکده مستلزم مهیا شدن شرایط به منظور استخدام هم‌زمان دست‌کم سه منجم با امکاناتی برای همکاری با پروژه‌های بین‌المللی است، آن‌گونه که در نقشهٔ راه توصیف شده‌ است.

در تحولات شهریور و مهر ۹۵: سازمان فضایی کشور پس از بررسی‌ها و نیز در نتیجهٔ مطالعهٔ نقشهٔ راه نجوم ایران به این نتیجه رسید که در چارچوب مؤسسهٔ مطالعات پیشرفتهٔ سعیدی پژوهشکده‌ای در زمینهٔ نجوم و علوم فضایی تأسیس کند.

تأسیس مؤسسهٔ مطالعات پیشرفتهٔ سعیدی

مؤسسهٔ مطالعات پیشرفتهٔ سعیدی در کاشان تأسیس شد و تاکنون فعالیت‌های دانش‌بنیان بسیاری انجام داده است از جمله؛

  • پژوهشکدهٔ اسانس: در شش ماه گذشته مذاکرات مفصلی در هیئت رئیسه دانشگاه و نیز به اتفاق مدیریت دانشگاه با دفتر طرح‌های کلان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص فعال کردن و ایجاد تحول در پژوهشکدهٔ اسانس برگزار شد. پیرو این مذاکرات شورایی در سطح کشور برای این پژوهشکده تاسیس شد. اولین جلسهٔ این شورا به زودی تشکیل می‌شود. این اولین ثمرهٔ تحول فکری در دانشگاه است.
  • مدرسهٔ نجوم (پژوهشکدهٔ علوم، اکتشافات فضایی): فعالیت تأسیس مدرسهٔ نجوم همان است که در بالا ذکر شد. جدا از این فعالیت، و مستقل از چگونگی شکل‌گیری این پژوهشکده، پروژه‌ای هم‌اکنون در مؤسسه شروع شده که با موضوع مدرسهٔ زمین و حیات نیز مرتبط است.
  • پروژهٔ رصد شهاب سنگ‌های آسمان ایران: در این پروژه قرار است تعدادی دوربین عکس‌برداری تمام آسمان به فاصله‌های حدود ۱۰۰ کیلومتر در نقاط مختلف کشور و اطراف کاشان نصب شود. اولین دوربین از این نوع با ملحقات الکترونیکی آن در تابستان به دست ما رسید. قیمت هر دوربین حدود ۱۰۰۰ یورو است. پنج دوربین دیگر نیز خریداری شد که هم‌اکنون به دست ما رسیده است. در فاز اول هدف نصب ۵ دوربین از این نوع است. مسئول این پروژه در فرانسه قرار است در پاییز به کاشان بیاید و نصب و راه‌اندازی این دوربین‌ها را آموزش بدهد.
  • مدرسهٔ زمین و حیات: در مورد مدرسهٔ زمین و حیات، قبلاً سند آن در چارچوب یک هم‌اندیشی در دانشگاه کاشان بررسی شده است. تا زمان قطعی آغاز به کار این مدرسه، چند پروژهٔ مشترک با مراکز پژوهشی بین‌المللی به عنوان تمرین مدیریت امور پژوهشی در مؤسسه شروع شده‌است.
  • پروژهٔ رصدگاه اقلیم‌شناسی اکو-کرکس: شروع این پروژه به حدود یک سال و نیم پیش باز‌می‌گردد. هنگامی که مفهوم اندیشگاه در دانشگاه کاشان پذیرفته شد. با کمک مرکز تحقیقات مدیترانه در مارسی و نیز پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی در تهران پس از مطالعات میدانی و یافتن محل‌هایی برای مغزه‌برداری به عمق دو متر از زمین اولین مطالعات شروع شد و سپس تعداد ۴۲ حسگر دما و رطوبت در جای جای زمین از قلهٔ گرگش تا نزدیکی شهر کاشان در زمین کاشته شد. تاکنون به فاصلهٔ هر شش ماه دو بار اطلاعات از این حسگر ها برداشت شده است.
  • پروژهٔ تقویم گرده‌های کاشان: این پروژه هم در خلال مذاکرت با گروه‌های پژوهشی در مرکز اقلیم‌شناسی مدیترانه برای شهر کاشان تعریف شد. هدف شناسایی گردهٔ گیاهان منطقهٔ کاشان است. تاکنون برای هیچ منطقه‌ای در خاورمیانه اطلس گرده‌ها شناسایی نشده است. در فاز اول پس از شناسایی این گرده‌ها در نظر است شهرداری کاشان به طور منظم وضعیت گرده‌های موجود در هوای شهر را اعلام کند تا بیماران آلرژی بدانند در چه روزهایی با چه مخاطراتی مواجه هستند. این طرح هم‌اکنون با آموزش‌هایی که محققان مرکز مدیترانه به همکاران در کاشان داده‌اند شروع شده است. پیش‌بینی زمانی اجرای فاز اول این طرح یک سال است. در فازهای بعد در نظر است به منظور مداوای بیماران داروهای خاص مرتبط با گرده‌های شناسایی‌شده در کشور تولید شود.
  • بررسی چگونگی حیات در کویر لوت ایران: این پروژه اخیرا با همکاری یک گروه بین‌المللی برای پاسخ به این پرسش تعریف شده است که چگونه حیات بدون وجود گیاه در کویر ممکن است. این پروژه ۵ ساله پیش‌بینی‌شده و یک هیئت ۱۴ نفره در اواخر آبان با بررسی ۱۰ روزه در کویر لوت آن را آغاز کردند.
  • نقشهٔ راه کلان‌داده: پس از برگزاری هم‌اندیشی‌ کلان داده‌ها در خرداد ماه ۱۳۹۵ در کاشان و تدوین سند نقشهٔ راه این رشتهٔ جدید علمی کارگروه کلان‌داده در دانشگاه با همکاری مؤسسه تشکیل شده است و اولین اقدام این کارگروه برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی یک دورهٔ آموزشی در زمینهٔ کلان‌داده‌ها است.
  • برپایی اندیشگان‌ها: برگزاری اندیشگان زمین و حیات در مهرماه ۹۳ و اندیشگان آب در اردیبهشت ۹۴ به منظور بررسی جامع موضوع آب همچنین در خرداد ۹۵ هم‌اندیشی کلان‌داده‌ها به منظور ترسیم سند نقشهٔ راه این رشتهٔ جدید علمی، در دانشگاه کاشان در محل موسسهٔ مطالعات پیشرفتهٔ سعیدی، در قمصر برگزار شد. علاوه بر این همایش دو روزهٔ آموزش علوم با همکاری مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری علمی کشور برگزار شد.
  • برگزاری کارگاه پاکیزه‌نویسی برای اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه کاشان: مرکز کارآفرینی دانشگاه کاشان با همکاری مؤسسهٔ مطالعات پیشرفتهٔ سعیدی دوره‌ای با عنوان «پاکیزه‌نویسی» را در اردیبهشت ۹۶برگزار می‌نماید.